Feiern 186 dem Jahrestag des Novemberaufstandes

Auf 25 listopad br. pod pomnikiem poległych w bitwie o Olszynkę Grochowską, na którego tablicy wyryto „Przechodniu powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi, ale z troską w sercu o losy Polski, losy przyszłych pokoleń – Wasze losy” odbyły się uroczystości upamiętniające 186 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego oraz bohaterów tej bitwy.
W uroczystościach organizowanych przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe udział wzięli mieszkańcy Grochowa, młodzież z kilkunastu szkół Pragi-Południe, harcerze oraz przedstawiciele Rady Warszawy, Rady Dzielnicy, zarządów dzielnic Rembertów Wawer i Praga-Południe. Obecni byli także przedstawiciele kombatantów, seniorów i wielu organizacji pozarządowych działających na terenie Pragi-Południe. W uroczystościach brała udział delegacja kombatantów z południowo-praskiego koła ZKRPiBWP a Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ reprezentował wiceprezes Zarządu Głównego Kol. Waldemar Wojtan.
Powstanie Listopadowe 1830-1831 było powstaniem narodowym wymierzonym przeciw Rosji. Trwało od 29 XI 1830 do października 1831. Objęło swym zasięgiem Królestwo Polskie, Litwę, część Ukrainy i Białorusi. Sprowokowane zostało m.in. łamaniem konstytucji Królestwa z 1815 oraz represjami wobec tajnych związków i organizacji. Jego klęska spowodowała ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego i nasilenie ucisku narodowego we wszystkich zaborach.

Fotos: Dariusz Kujawa i Renata Paprzycka.

Dieser Eintrag wurde veröffentlicht in Nachrichten und getaggt , , , , . Als Favorit speichern permalink.

Kommentare sind geschlossen.