Konferencja Światowej Federacji Weteranów

W dniach 28-30 maja br w Sztokholmie, odbyła się konferencja Światowej Federacji Weteranów (World Veterans Federation, WVF) nt. pokoju i bezpieczeństwa. W konferencji wzięły udział delegacje 32 krajowych związków weteranów misji i operacji pokojowych z całego świata oraz obserwatorzy z 22 państw. Gospodarzem szczytu była Szwedzka Federacja Weteranów. Polskę reprezentowała delegacja pod przewodnictwem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Jana Stanisława Ciechanowskiego. W jej skład weszli przedstawiciele weteranów: gen. bryg. (wss) dr Stanisław F. Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz prof. dr hab. n. med. Mieczysław Szostek, reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
W ceremonii otwarcia szczytu w dniu 28 maja uczestniczył następca tronu książę Karol Filip. Myślą przewodnią konferencji była kwestia: Jak weterani mogą przyczynić się do pokoju i bezpieczeństwa w społeczeństwie? Jako pierwsi wystąpili zaproszeni goście: Hans Blix, były minister spraw zagranicznych Szwecji i były przewodniczący Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz Jan Egeland, Dyrektor Human Rights Watch Europe, były Zastępca Sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych. 29 maja w Sjohistoriska Museet odbyły się oficjalne uroczystości Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ z udziałem króla Szwecji Karola XVI Gustawa, orkiestry reprezentacyjnej armii szwedzkiej, pocztów sztandarowych, delegacji weteranów przybyłych na szczyt oraz licznie przybyłych mieszkańców Sztokholmu. Podczas uroczystości wręczono medale dla uczestników misji i operacji pokojowych, w których wzięli udział żołnierze szwedzcy i fińscy.
W dniu 30 maja kontynuowano konferencję. Przedstawiciele delegacji weteranów z wybranych państw wystąpili z referatami, przedstawiając własne stanowisko nt. roli weteranów w społeczeństwie. Stanowisko polskiej delegacji przedstawił mjr mgr Piotr Lotarski, członek Akademickiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W wystąpieniu przedstawił udział Polski w misjach i operacjach międzynarodowych od 1953 roku, scharakteryzował główne zadania i rolę SKMP ONZ, polskie prawo dotyczące kombatantów oraz własne spojrzenie na rolę i zadania weteranów w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa w społeczeństwie. Po wystąpieniu odbyła się dyskusja nt. polskiego programu pomocy dla weteranów. Po zakończeniu wystąpień delegatów odbyła się debata zakończona wydaniem Deklaracji Sztokholmskiej, w której poruszono kwestie wykorzystania weteranów przez społeczeństwa. Zwrócono się w niej z apelem do rządów państw uczestników konferencji oraz społeczności międzynarodowej, aby jak najlepiej wykorzystały doświadczenie weteranów w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa, zapobiegania kryzysom oraz użyciu siły, a także do integracji społeczeństw w tym duchu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.